Питали ли сте се кой ориз е по-полезен- белият, черният или кафявият? Достатъчно е да сравним процентното съдържание на витамини и микроелементи при различните видове, за да ни стане ясно, че черния бие по всички показатели белите и кафявите си събратя.
На някой хора не им допада, тъй като вкусът му е малко-по специфичен, а освен това се готви доста по-трудно от колкото белия или кафявия. За да се приготви черен ориз е нужно да се вари доста време, за да може да бъде сдъвкан лесно. Това е и една от причините, поради които често се смесва с кафяв, който всъщност е необработен бял ориз ( с люспиците ).
Кафявият ориз е чудесен заместител, тъй като също е богат на витамини и минерали, макар и в по-малки количества от дивия, черен ориз. Освен това този ориз се приготвя за около 40-50 минути, което го прави предпочитан за приготвянето на лечебни и здравословни ястия, тъй като черният ориз, освен всичко друго, е и значително по-скъп от белия.
По своите лечебни свойства черният ориз доста се доближава до качествата на познатия ни бисерен (лепкавия) ориз.
Черният ориз има много полезни свойства като:
• подпомага укрепването на имунната система;
• възвръща еластичността на кръвоносните съдове;
• има противо- микробно действие;
• Понижава високото артериалното налягане;
• Предпазва от някой форми на рак
• Укрепва и подхранва сърдечния мускул.
В Китай – родината на ориза обожават черен ориз и дори го наричат „оризът, хранещ кръвта“ и „оризът на дълголетието“, а според китайската медицина черният ориз стимулира перисталтиката „отваря стомаха“, укрепва и подобрява зрението, нормализира работата на надбъбречните жлези, повишава потентността, оздравява кръвта и други.
Черният ориз действа още укрепващо при родилките, спомага за по-бързото възстановяване след боледуване, има благотворно действие при анемия и други.
Зърната на черния ориз имат доста твърда обвивка, затова преди приготвянето му трябва задължително да бъде накиснат във вода поне за 12 или 24 часа и едва след това да се готви.
Той не съдържа и никакви вредни вещества, но е трябва да се има предвид, че прекалено честата употреба на черен ориз може да предизвика проблеми с храносмилателната система.