Първата книга, която препоръчва да се върнем към хранителните навици на пещерните хора, е написана през 1970 година от американски гастроентеролог. Според него, корените на здравословните проблеми на съвременния човек трябва да се търсят в промени, настъпили преди около 10 000 години. Тогава предците ни са преминали от изхранване предимно чрез лов и събирачество към животновъдство и земеделие. Така в менюто започнали да навлизат млякото, тестените изделия, захарта, солта, с които организмът не бил пригоден да се справя.
5 принципа на пещерната диета
1. Менюто основно се състои от месо, риба, морски продукти, яйца, орехи, семена, плодове, зеленчуци, гъби, зеленина.
2. Бяло месо или риба трябва да има на всяко хранене, а общият обем на протеините от животински произход трябва да е 30-50% от приеманите хранителни вещества.
3. Необходимо е да се следи киселинно-алкалният баланс. Месото, което е основната храна в тази диета, създава киселинна среда и за да се постигне нужния на организма баланс, трябва да се ядат продукти, които създават алкална среда. Такива са малините, къпините, зелето, магданозът, лукът, листата на глухарчетата, гъбите.
4. Трябва да се приемат и приблизително равни количества Омега-3 мастни киселини (мазни риби и морски продукти) и Омега-6 мастни киселини (птиче месо, яйца, кедрови ядки, кокосови орехи).
5. Напълно се изключват от храненето зърнените, бобовите и млечните продукти, солта, рафинираната захар – въобще всичко, което няма как да е присъствало в менюто на предците ни от Каменната ера.
Аргументите ЗА
Белтъци и целулоза
Основните продукти, заложени в пещерната диета: бяло месо и плодове, са много богати на протеини, витамини и целулоза и то срещу малко калории. Белтъчините от бялото месо, рибата и морските дарове ускоряват обмяната на веществата, което помага по-бързо да се изгорят калориите, приети с храната. Съответно, това подпомага стопяването на излишните килограми.
Усещане за ситост
Въглехидратите в менюто на пещерните хора са основно от плодове и зеленчуци, богати на целулоза. А това е отлична профилактика срещу запек, атеросклероза, рак на дебелото черво, както и срещу тумори на матката и млечните жлези. И при това чувството за глад ще се притъпи, защото целулозата и въглехидратите от несладките плодове, ягоди и зеленолистни зеленчуци нормализират нивата на захарта и инсулина в кръвта.
Добри мазнини
Диетата на пещерните хора предполага да се направи избор между „лошите" и „добрите" мазнини – в полза на вторите. Няма как, ако искате да я спазвате, ще трябва да забравите бекона, колбасите и други храни, богати на наситени мазнини. За сметка на това ще обезпечите организма си с ненаситени мазнини (орехи, авокадо), както и с полиненаситени мазнини (риба, морски дарове) – които са доказано необходими и полезни.
По-малко соли
Готварската сол със сигурност не е присъствала в храненето на първобитните ни предци. Отказът от нея намалява значително рисковете от развитие на хипертония, остеопороза и други заболявания, характерни за любителите на соленичкото. Необходимите за организма хлор и натрий могат да бъдат доставени от говеждото месо, кокошите яйца и скумрията.
Без преяждане
Тази диета доставя не само достатъчно количество калории на организма, но и психически комфорт и равновесие: при това хранене не е необходимо да се контролира големината на порциите и да се броят калориите. Може да хапваме колкото желаем. На практика с менюто на пещерния човек преяждането е невъзможно – немазните източници на белтъчини бързо засищат, а с богатите на целулоза плодове и зеленчуци бързо се достига ефекта на на пълнения корем.
Аргументите ПРОТИВ
Без каша
От праисторическото меню напълно са изключени всички бобови култури и макароните. Тези храни обаче са ни привични от векове и са доказано добър източник на сложни въглехидрати, които дават енергия, и на целулоза. Например, за спортистите диетата на пещерните хора няма да е добра, тъй като те се нуждаят от повече въглехидрати, за да поддържат тонуса на организма, подложен на усилени физически тренировки. Да не говорим за вегетарианците, които приемат белтъчини не чрез месото, а чрез млечните продукти, боба, лещата, соята…
Натоварват се бъбреците
Приемът на много белтъчини намалява усещането за глад, което е мечта за хората с проблеми с теглото, но не трябва да забравяме, че високите дози протеини в менюто ни натоварват бъбреците. За тях става по-трудно да се справят с увеличения обем урея (основен метаболит в протеиновата обмяна, който се отделя чрез урината), която се образува при разграждането на големите количества белтъци. Високите нива на урея в урината и кръвта говорят за интоксикация на организма. Особено неподходяща е диетата на хората от Каменната ера за страдащите от подагра.
Постоянни дефицити
Пълното изключване от менюто на изварата, сиренето и млякото могат да предизвикат сериозен недостиг на калций (което води до чупливост на костите, косопад, изтъняване на зъбния емайл и др.) и витамин D (важен за имунитета, костите и мускулите). Ако решите да се храните като пещерните хора, добре е да си правите чести изследвания и да приемате медикаменти, с които да си доставяте липсващите елементи. Спазването на пещерното меню е възможно да доведе до дефицит и на йод, селен, магнезий, калий и витамин К2.
Произхода на продуктите
За да следвате принципите на храненето на предците ни, то вие трябва да избирате само продукти с органичен произход. Иначе казано, ако ще хапвате говеждо, то трябва да е от животно, което е яло само трева и в диетата му не са попадали зърнени култури. Това определено ще предизвика трудности в намирането и купуването на продуктите, които се предлагат ограничено на пазара и то на доста по-високи цени.
Изводите:
Отказвайки се от тлъсти меса и преработени храни, богати на сол и захар определено е големият плюс на тази диета.
В пещерното меню влизат основно нискокалорични храни, което също е голямо подобрение спрямо характерния за съвременния човек начин на хранене. Хем се стопяват излишните килограми, хем отпада неприятното задължение да се контролират порциите и да се изчислява калорийният прием.
Важно е обаче към диетата да се подхожда много разумно. Едва ли ще стане нещо страшно, ако обогатите менюто на предците ни като добавите към него млечни и пълнозърнести продукти и намалите приема на белтъчини от животински произход, за да не претоварвата бъбреците си.
В Палео Диетите задължително трябва да се добавят странични източници на есенциално важни нутриенти, като Омега 3, Магнезий, Витамин Д3 и Витамин Ц.