Какви са незаменимите ползи и кои болести лекува чудото наречено ленено семе
Има храни като полезното ленено семе, които са способни да предпазват от болести, да подсилват имунната система, и да забавят стареенето. Наричаме ги супер храни. Лененото семе и маслото, което се получава от него, са част от тях.
От незапомнени времена ленът се отглежда заради неговите фибри, от които се произвежда текстилна тъкан. Древните египтяни са познавали отлично хранителните и медицинските му качества. Плиний Старий изброява 30 лекарства на базата на лененото семе. И до днес то е част от китайската и аюрведическата фармация.
Три активни съставки
Лененото семе съдържа:
– Разтворими фибри, много полезни при запек, както и за намаляване нивото на холестерола в кръвта. Някои изследвания сочат, че лененото семе регулира и кръвното налягане.
– Лигнини /фитоестрогени/, които могат да отслабят симптомите на менопаузата.
– Алфа-линоленова киселина отлична за здравето мазнина от семейството на омега 3.
ВНИМАНИЕ!
Лененото масло много бързо гранясва и затова трябва да се съхранява в хладилника и да се консумира своевременно след отварянето на опаковката.
Целите зърна се съхраняват добре на стайна температура, но смлени или стрити трябва да се държат на студено и да се употребят за 2-3 седмици.
Не е подходящо да употребявате лененото масло за пържене, защото то не понася топлината. Семето може да се използва в рецепти за сладкиши и хляб, да се добавя в каши, супи, салати, кисело мляко.
Разумна консумация на ленено семе
Хората, които приемат недостатъчно фибри с храната, трябва да започнат употребата на ленено семе с по-малко количества – 1 с.л. смлени зърна. Постепенно може да се стигне до 3 с. л. и ли 50 грама на ден. Страдащите от стомашно разстройство или лениви черва първо трябва да се консултират с лекар.
Средство против рак?
Според учени от Канда употребата на ленено семе предпазва от рак на гърдата, дебелото черво, простатата.
Мастните киселини, които се съдържат в лененото масло не само възпрепятстват появата на тумори, но и не позволяват, ако има такива да се развият и нараснат.
А лигнините блокират разпространението на туморни клетки в организма.
Лекари от американски университети са провели експерименти върху животни и са на мнение, че лененото семе оказва благотворно влияние и при лечение на рак на кожата, белите дробове и някой женски заболявания.
Освен това:
– Лененото семе действа и като афродизиак.
– Подпомага нормализирането на кръвната захар.
– Редовната употреба на чудотворното семе потиска и блокира възпалителните процеси в организма.
– Ускорява възстановяването на мускулите след тежка тренировка.
– Има доказано положително действие при някои психични отклонения.
Рецепти от българската народна медицина
При запек – 2 ч.л. ленено семе ( счукано ) се заливат с една чаша гореща вода. Отварата се пие по 100 – 150 мл. 2 – 3 пъти дневно.
При болки – Ленено семе (счукано) се слага в марлена торбичка и се пуска вряща вода за около 5-10 мин.
След това се вади и се поставя върху болното място, като се държи, докато изстине. Така според народната медицина се лекува зъбобол, ишиас, ревматизъм, невралгия, болки в корема и други.
При рани – прашец от ленено семе се прилага при изгаряния и заболявания на кожата.
Кашата от ленено семе се използва при лечение на рани, кръвотечения и др. Ленено семе сварено в мляко действа благотворно при лечение на напукани пети.
При затлъстяване – 1 супена лъжица ленено семе се вари за около 2 часа в 500 мл. вода. Съдът, в който се вари сместа задължително трябва да е покрит, а сместа да се разбърква периодично.
След като се свари и охлади течността се прецежда и се пие 3 пъти на ден половин час преди хранене. Курсът на лечение е 10 дни, след което се почива 10 дни и курсът отново се повтаря.